byt M


Ideálny klient. Dostali sme rozpočet určený na kúpu a prerobenie bytu. Našli sme vhodný byt v kvalitnej lokalite Bratislavy o rozlohe 66,52 m2 /plus loggia a pivnica/ a navrhli úpravu z nepodareného 2-izbového, na usporiadaný priestranný 3-izbový. Renovácia bola radikálna, z pôvodnej dispozície veľa nezostalo. No stále s rešpektom ku 100-ročnej histórii, zachovali sa pôvodné drevené podlahy, rekonštruovali sa pôvodné dvere a okná, aj s originálnymi kovaniami. Pri stavebných prácach sme objavili pôvodné maľby stien, ktoré sme vo fragmentoch zachovali. Tie pridávajú silný vizuálny charakter či už v hlavnej spálni, alebo obývacej izbe. Odhalili sme skrytý betónový strop, čím sa získalo extra 30 cm na svetlých výškach miestností. Vznikol moderný, priestranný, presvetlený byt z 90-tich % s nábytkom na mieru. Vstavané skrine, kuchyňa, sedačka, modulárne mobilné pódium, rozkladací jedálenský stôl, knižnica a ďaľšie. Mali sme šťastie byť s projektom od úplného začiatku až po kompletnú finalizáciu dizajnu interiérov. Priali by sme si viac takýchto osvietených klientov, ktorí si uvedomujú, že architekt vie dať projektu viac, ako len nakresliť na papier klientove predstavy!

> 2012
> bratislava - staré mesto /SK/
> autori: 
  ondrej & tatiana horváth
> status: ukončenie 2012


...

> 2012
> bratislava - staré mesto /SK/
> autors: 
  ondrej & tatiana horváth
> status: executed 2012

Počas rekonštrukcie sa v miestach pôvodných priečok odhalil betónový trámový strop skrytý pod záklopom s omietkou. Sondy potvrdili možnosť zväčšiť svetlé výšky miestností odstránením záklopu až o 30 cm na 3,3 m.

Rozhodli sme sa pre variant s vyššími stropmi. Veľké miestnosti sa tak opticky ešte zväčšili.

Na stenách sa pod vrstvami starých náterov odkryli pôvodné maľovky. Nám a na šťastie aj klientovi sa páčili, a tak sme ich pri rekonštrukcii, ošetrené bezfarebným penetračným náterom, vo fragmentoch zachovali. Konkrétne steny sa tak stali nevšedné, aj bez použitia tapety či farby.

Na stene niekdajšej kuchyne sme zároveň "maľované kachličky" v polmetrovom páse obnovili pomocou vyrobenej šablóny.

Okná a dvere, vrátane originálnych mosadzných kovaní renovovali šikovní stolári. Dvere boli demontované z pôvodných priečok a po oprave osadené už na nové miesta. Z kľučiek sa najprv odstránili staré nátery a zašlá špina, následne boli vyleštené do starej krásy a lesku.

V kúpeľni sme experimentovali s materiálmi. Namiesto štandardných obkladačiek je na stenách vodeodolný náter Tikurilla, obklad vane z impregnovaného storočného dreva v kombinácii s betónovou podlahou a bezprostredne sme dosiahli inú než radovú atmosféru.

V celom byte sme navrhli drevené deliace priečky zo smrekových hranolov, vyplnené minerálnou vlnou a priestorovo stužené OSB doskami.

Dosiahli sme tak vysoko nosnú konštrukciu, s veľkými svetlíkmi a "zavesenými" skriňami.

Nábytok na mieru nie je len kuchynská linka a vstavané skrine. Pre klienta sme navrhli a zabezpečili výrobu aj v prípade ostatných originálnych nábytkov ako napríklad rozkladací drevený stôl, sedačka, modulárne pódium a iné.

+ ORIGINÁLNE NÁBYTKY an©arch

> pred<br>  /before/<br><br>
> pred
  /before/

> po<br>  /after/<br><br>
> po
  /after/